Uzun süredir merakla beklenen ve kullanıcıları sabırsızlandıran Android 11 güncellemesi yayımlandı. İçerisinde pek çok yenilik bulunduran bu güncelleme dikkatleri hemen üzerine çekti. Apple’ın, iOS 14’ü yayınlamadan kısa süre önce Google’ın bu hamleyi yapması kullanıcıların yeni özelliklere görmesini sağlayacak.

Android 11 güncellemesi ile gelen yenilikler

Android 11 güncellemesi yayınlandı

Sadece Google Pixel telefonu için değil bunun yanında OnePlus, Xiaomi, Oppo ve Realme telefonlar da bu hafta içerisinde Android güncellemesi alıyor. Android 11 ,betalardan aylar sonra 8 Eylül 2020 tarihinde resmi olarak piyasaya sürüldü. Beklenenin aksine daha geniş bir sürüm yayımlanmasının yanında daha önemlisi ise aynı anda pek çok telefon modeline güncellemenin gelmiş olması.

Google şuanki durumda yayınladığı güncellemenin dışında önümüzdeki aylarda daha fazla telefonun güncelleme alacağının müjdesini verdi.

Yeni sürümde mobil işletim sistemine çeşitli yeni özellikler geliyor. Telefonunuzun mevcut durumda yapabileceği sayısız şeyi yönetmeyi kolaylaştırıyor. En büyük değişiklik, Android 11’in mesajlaşma uygulamalarından gelen bildirimleri açılır bildirim çubuğunda kendi bölümünde gruplayarak ve bunları daha kullanılabilir hale getirecek.

-Bubbles, cihazınızda çoklu görevler oluşturmayı çok daha pratik hale getiriyor. Artık başka bir uygulamadan mesajlaşma uygulamanız arasında geçiş yapmak zorunda kalmadan önemli konuşmalara yanıt verebilirsiniz.

-Medya kontrolleri yeniden tasarlandı ve her zamankinden daha faydalı. Artık açtığınız bir videoyu ya da müziği farklı cihazlar arasında kolayca geçiş yapabilirsiniz.

-iOS işletim sisteminde bulunan özellik artık Android 11 güncellemesi sayesinde Android telefonlara geliyor. İstediğiniz zaman ekran kaydı alabileceksiniz.

-Bu güncelleme ile tüm akıllı cihazlarınıza tek bir yerden, sadece güç düğmesine uzun basarak erişebilirsiniz.

-Android 11’de, mesajlaşma uygulamalarındaki görüşmeler, bildirimler bölümündeki özel bir alana taşınıyor ve bu da görüşmelerinizi tek bir noktadan yönetmenizi daha kolay hale getiriyor.

-Android Auto artık uyumlu bir araca sahip olduğunuz sürece Android 11 çalıştıran tüm telefonlarda kablosuz olarak çalıştırıyor.

-Tek seferlik izinler ile artık gizlilik ön palana alınıyor. Tek seferlik izin verdiğiniz mikrofon, kamera ve konum ile verileriniz güvence altına alınıyor.

-Bir Pixel 2 veya üzeri kullanıyorsanız, ana ekranda günlük rutinlerinize göre uygulama önerileri gibi telefonunuzu düzenlemek ve yönetmek için ek özellikler ekleniyor. Bunun yanında ekran görüntüsü almanıza olanak tanıyan yeni bir uygulama ve seçili metin, resimler ve daha fazlası geliyor.

-Ek Google Play sistem güncelleme modülleri ile Google Play’den telefonunuza daha da fazla güvenlik ve gizlilik düzeltmesi gönderebilirsiniz. Böylece, tam bir işletim sistemi güncellemesini beklemenize gerek kalmadan bu düzeltmeleri mevcut oldukları anda alırsınız.

-Android Enterprise kullanıcıları için, yeni güncelleme iş telefonlarındaki etkinliğinizi izlemeden bir cihazı yönetme araçları sağlıyor.