Evet değerli Wprehberim okuyucuları sizlere çok faydalı bir makale hazırladığımdan emin olabilirsiniz.Tabi bunların bir çoğunu kendim keşfettim çünkü bilgisayarda sürekli bir keşif içindeyim ☺
Sizlerinde bu makaleyi okuduktan sonra zaman kaybına uğramadan birçok işlemi hızlıca yapabileceksiniz.


Windows Tuşu + Artı Tuşu:Windows da hemen büyüteci açmak bu kısayolu kullanarak zamandan tasarruf sağlayabilirsiniz.


Windows Tuşu+ESC Tuşu:ESC tuşunun açılımı “escape” olan yani kaçış,kaçmak anlamına gelir.Bu kısayol ile büyüteci hemen kapatır. Windows Tuşu + D Tuşu:Bu kısayol ile masaüstü penceresini gizleyip veya gösterebilirsiniz.Genelde ben masaüstü pencereme bu kısayol ile ulaşırım.


Windows Tuşu + E Tuşu:En çok kullandığım kısayol diyebilirim.Çünkü bu kısayol "Bilgisayar" penceresini açar.O yüzden buna yıldızlı kısayol diyorum.:)


Windows Tuşu + R Tuşu:Bu kısayol ise "Çalıştır" penceresini açar.Genelde ben cmd,%temp%,dxdiag,msconfig komutlarını buradan çalıştırıyorum.Ctrl Tuşu + Shift + ESC Tuşu:Bu kısayol ise Görev yöneticisini açar.Bu kısayolu pek sevmem çünkü klavye üzerinde  3 tane tuşa basmak zor oluyor gibi.Genelde ben görev yöneticisini Görev çubuğu üzerine sağ tıkladıktan sonra  "Görev Yöneticisi'ni Başlat" tıklayarak açarım.


Ctrl Tuşu + Fare Tekerleği + İleriye Doğru:Bu kısayolun kullanımı ctrl basarak ve fare tekerleğini ileri doğru sürükleyerek kullanılır.Bu kısayol olduğunuz pencerede örn: Word,Excel,Chrome vb. uygulamalarda büyütme yapar.Fare tekerleği ile geriye doğru hareket yaptığınızda küçültme yapar.Shift Tuşu + Delete Tuşu:Bu kısayol seçili olan dosyayı kalıcı olarak siler.Geri dönüşüm kutusuna göndermez.


Google Chrome da bilmediğiniz kısayollar

Google Chrome u resmen ger gün kullanıyorum.Artık sizde fareyi kullanmadan bir çok işlemi yapabilirsiniz.Bunları öğrendikten sonra çevrenizdekiler sizi uzman zannedecek.:) ☺ ☻ Ctrl Tuşu +  W Tuşu:Bu kısayol ile görüntülenen pencereyi  kapatmayı sağlar. Ctrl Tuşu +  D Tuşu:Bu kısayol ise olduğunuz pencereyi Yer İşaretleyiciye ekler.Buda benim  yer işaretleyiciler de bulunan kısayollarım.

Ctrl Tuşu +  D Tuşu:Bu kısayolla google chrome da yeni bir pencere açmanızı sağlar.Ctrl Tuşu +  R Tuşu:Bu kısayolla google chromeda olduğunuz pencereyi yineler.Yani  F5 çeker.


Ctrl Tuşu +  E Tuşu:Bu kısayol ile google chrome da arama bölümüne gider.Deneyince görürsünüz.

Google Chrome da daha çok bildiğim kısayollar var ama bunlar işinize yarayacağını düşündüğüm için bunları ekledim.Umarım bunları kullanınca hep ben aklınıza gelirim.► ☺ ☻ ◄

Bonus Kısayol ☺

Windows da eğer sık sık kullandığınız bir program var ise hemen açmanın yolunu göstereyim.

Öncellikle kısayolu yapmak istediğiniz programın masaüstünde bir kısayol oluşturun.
Oluşturduktan sonra bunu yapın.
Evet faydalı bir yazının sonuna geldik.Eğer sizinde bildiğiniz kısayollar var ise yorumlara yazmayı unutmayın.