Yazılım dünyasına giren birçok kişi en baştan yazılıma nereden başlamalıyım?,yazılıma nereden başlanmalı,hangi program dilini seçmeliyim,gibi birçok sorularla karşılaşır inanın bende bu sorulara takıldım ama şunu söyleyeyim bu soruların cevabı sizde ben sadece cevabı ortaya çıkmasını sağlayacam.

Yazılıma Nereden Başlanmalı ?

Yazılımcı olmaya karar verdiyseniz inanın doğru yoldasınız.Evet yazılıma nereden başlanmalı? işte cevabı: Bir yazılımcı önce Algoritma mantığını öğrenmelidir.Çünkü yazılım dünyasında sürekli hatalarla karşı karşıya kalacaksınız.Bu hataları çözmek için doğru bir yol izlenmesi gerekir hem de sistemli ve düzenli çalışmanız gerekir.Algoritma mantığını öğrenmek isteyen arkadaşlar Codeorg veya Scratch üzerinden başlayabilir.

Algoritma eğitimini youtube veya udemy üzerinden ücretsiz olan videolarla da öğrenebilirsiniz.
Algoritma eğitimini tamamladıktan sonra sıra program dilini temelleri öğrenmeye geliyor.
Program dilinin temellerini öğrenmek için bir sürü pdf ve videolar bulunur.Geçmiş günlerde yayınlanan 1 Milyon Yazılımcı projesi ile program dilinin temellerini öğrenebilirsiniz.Eğer 1 Milyon yazılımcı projesine başvurmayı bilmiyorsanız 1 Milyon Yazılımcı Projesine Nasıl Başvurulur?  başlıklı yazımızı okuyarak kayıt olabilirsiniz.

Program Dili Temeli Öğrenirken Tavsiyeler

Öncellikle yazdığınız ilk kod çalışmayacaktır.
  • Benim çok başıma geldi.Program dilini öğrenirken sürekli yorum satırı kullanın.
  • Yaptıklarınızı uygulayın kendinize bir ufak projeler yapın.
  • Öğrendiklerini mutlaka bir deftere not edin.
  • Israrcı olun hemen pes etmeyin inanın bu yolda herkes sizin yaşadığınız sorunları yaşar.
  • Program dili öğrenirken mutlaka bir IDE kullanın.
  • Rahat olun.
  • Kendinize güvenin.

Hangi Program Dilini Öğrenmeliyim?

Benimde bu yolda  aklıma gelen sorulardan biriydi.Evet hangi program dilini öğrenmeliyim? işte cevabı:Program dilini öğrenmeden önce hangi alana yönelmenizi  bilmenizi gerekir.Masaüstü,Mobil,Web ve Oyun alanınızı buradan belirlemeniz gerekir.Benim tavsiyem mobil'e ve oyun alanına yönelmeniz. Tabi diğerleri de güzel ama akıllı telefonların kullanımları gün geçtikçe artıyor bu nedenle mobil yönelebilirsiniz.Tabi diğerlerinide öğrenebilirsiniz.Alanınızı belirledikten sonra şöyle bir soru geliyor tamam da hangi program dilini öğrenmeliyim.
Mobilde android ve ios sistemleri olduğu için bu işletim sistemleri için farklı program dillleri var.

Android

Android için sizlere önerebileceğim Java,Kotlin,Flutter bu 3 dil oldukça popüler gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

İos

İos için sizlere önerebileceğim kesinlikle Swift tabi Objective-C dili var ama pek tavsiye etmem ama Swift Apple tarafında geliştirildi kesinlikle Swift'i öğrenin.

Web Program Dilleri

PHP,Java, JavaScript, HTML(Bir programla dili değil), CSS, ASP, ASPX, SQL, MYSQL evet gördüğünüz gibi bir çok dil var benim tercihim PHP.

Masaüstü

C,C#,C++,Java,Pyhton, gibi daha bir çok dil sizleri bekliyor benim tavsiyem aslında hepsi. C dili diğer dillerin anası desek doğru olur.

Oyun 

Oyun yapmadan önce size bir oyun motoruna ihtiyaç olacak.Unity ve Unreal Engine gibi yüksek seviye oyun motorlarını tavsiye ediyorum.
Unity c++ ve c# ile yazılmıştır. Unity  de kod yazmak için C# öğrenebilirsiniz.
Unreal Engine c++ ile yazılmıştır oldukça güçlü bir oyun motorudur. C++  ile kod yazılır.

Evet detaylı bir yazının sonuna geldik.Umarım aklınızdaki soruları giderdim.Hala aklınızda soru varsa yorumlara yazın.İyi Çalışmalar ☺♥ 👊😉.