Merhaba değerli Wprehberim takipçileri, bu yazımızda sizlere oyunlarda aldığınız düşük fps’i arttırabileceğiniz yöntemleri paylaşacağız. Bu yazımızı sonuna kadar okuduğunuzda ve fps arttırma yöntemlerini gerçekleştirdiğinizde başarılı bir sonuç alacaksınız. 

Bazı arkadaşlarımız bu işlemler sonrasında uçuk fps beklentisinde girebilirler o yüzden herkesin bir bilgisayar kapasitesi ve alacağı fpsin bir limiti vardır sonuçta bilgisayar üzerinde donanım yükseltmesi yapmıyoruz var olan bilgisayarımızın üstünde işlemler yapıyoruz. Her neyse uzatmadan konumuza geçelim 👊☺.

Bilgisayar Temizliği Yaparak FPS Arttırma

Eğer ki bilgisayarınız masaüstü ise temizlenmesi kolay ve rahat olacaktır ama bilgisayarınız dizüstü ise ve daha önce temizlik deneyiminiz yoksa benim önerim bilgisayarınızı bir bilgisayarcıya temizletmeniz olacaktır.

Bilgisayarınız termal macununu değiştirin. Termal macun işlemcinin üzerinde duran soğutucunun işlemciye bağlı kalmasını sağlayan bir yapıştırıcıdır. Termal macunu değiştirdiğinizde soğutucu hem daha sağlam işlemcinin üzerine oturur hem de bu sırada soğutucunuzu yani fanınızı temizlemiş olursunuz.

Dizüstü bilgisayarlar için ise soğutucu satın alınabilir. Bu adımlardan sonra bilgisayarın genel toz pislik temizliği yapılmalıdır. Bilgisayarınızın kablolarını çıkarttıktan sonra bunu bir saç kurutmasıyla yapabilirsiniz fakat bu işlemi abartmadan bilgisayara zarar vermeden yapın. Bilgisayarınızı temizleme aşamasını yaptıysanız haydi gelin bilgisayar içindeki adımlara geçelim.

Gereksiz Dosya ve Programları Silerek FPS Arttırma

Öncelikle işe temp klasörünü silerek başlayalım. Temp klasörü geçici dosyaların kaydedildiği ve çöp dosyaların depolandığı klasördür. Silinmesinde hiç bir zarar yoktur. Bilindiği gibi bilgisayarlarımız ilk aldığımız hızıyla kalmaz zamanla çeşitli nedenlere bağlı olarak yavaşlayabilir. Bu yavaşlama nedenlerinden biri de içerisinde çöp dosyaların fazlaca birikmesidir. Bahsettiğimiz bu gereksiz dosyalar yine bilgisayarınızın temp klasöründe depolanmaktadır.

Temp Klasörü Nasıl Silinir?

 • Windows arama kısmına “Çalıştır” yazıp uygulamayı açıyoruz. Kısayol olarak “WİN + R” tuşlarını da kullanabilirsiniz
 • Çalıştır uygulaması açıldıktan sonra aç kısmına “%temp%” yazıyoruz ve tamam butonuna basıyoruz
 • Karşımıza gelen klasör temp klasörüdür buradaki yer alan tüm dosyaları “CTRL + A” komutuyla hepsini seçip siliyoruz
 • Silinemeyen dosyalar olabilir buna takılmayın silme işleminden sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.
Bilgisayarınızda bulunan kullanmadığınız uygulama program veya oyun varsa bunları kaldırmanız da sizlerin yararına olacaktır yine hard disk temizliği de aynı şekilde. Hard disk temizlenen en garanti ve en kolay yolu formattır. Diğer bir hard disk temizleme işlemi ise;
Bu Bilgisayar > Yerel Disk C (Temizlemek istediğiniz disk) > Sağ Tık > Özellikler > Diski Temizle adımlarını izlemek olacaktır.

Ekran Kartı ve Diğer sürücüleri güncelleyerek FPS Arttırma


 • Windows arama kısmına “Aygıt Yöneticisi” yazıyoruz ve çıkan uygulamayı açıyoruz.
 • Ardından burada bulunan sürücüleri başta tabi ki ekran kartımız olan görüntü bağdaştırıcısını güncelliyoruz
 • Güncelleme işlemi ise; güncelleme yapacağımız sürücüyü seçip sağ tıklıyoruz ve “Sürücü Yazılımını Güncelleştir…” seçeneğine tıklıyoruz.


Eğer driver güncellerken aygıt yöneticisinde sorun yaşıyorsanız Driver Booster ile güncel olmayan driverleri bulup kolayca güncelleyebilirsiniz. Driver Booster resmi sitesine gitmek için buraya tıklayın.Programı kullandıktan sonra denetim masasında kaldırabilirsiniz.

Bilgisayar Açılış Uygulamalarını Düzenleme


Bilgisayarınız açıldıktan sonra donmalar yavaşlık oluyorsa ve açıldıktan sonra x uygulama keşke açılmasa diyorsanız bu işlemi de yapmanızda fayda var.
 • Yine Windows arama kısmına “Çalıştır” yazıp uygulamayı açıyoruz. Kısayol olarak “WİN + R” tuşlarını da kullanabilirsiniz.
 • Çalıştır uygulaması açıldıktan sonra aç kısmına “msconfig” yazıyoruz ve tamam butonuna basıyoruz.
 • Üstteki sekmelerden “Başlatma” sekmesine tıklıyoruz ve karşımıza bilgisayarımız açılırken açılan uygulamalar geliyor.

 • Burada yapmamız gereken bilgisayar açıldığında açılmasını istemediğimiz uygulamaların tikini kaldırmak. Örneğin yukarıda bulunan görselde ben skype uygulamasının açılmasını istemediğim için tiki kaldırdım.

Yüksek Performans Ayarıyla FPS Arttırma

 • Windows arama kısmına Güç Seçenekleri yazın ve çıkan uygulamayı açın.
 • Açılan pencere de Yüksek Performans seçeneğini işaretleyip kaydedin.

Performan İçin Görüntü Kalitesini Düşürün

 • Windows arama kısmına  Gelişmiş Sistem Ayarları yazın ve çıkan uygulamayı açın.
 • Açılan bölümde Performans sekmesinde bulunan Ayarlar butonuna tıklayın.
                                  

 • Ve açılan pencerede En İyi Performans İçin Ayarla adlı yeri seçip uygula, tamam deyip çıkalım.
                                   

Oyun Grafik Ayarlarını Düşürerek FPS Arttırma

 • Oyunların grafik ayarını düşürmek sizlere daha iyi performans verir fakat bunun yanında görüntü kalitesi düşecektir.
 • Yine oyundaki çözünürlüğü düşürmek de aldığınız kare sayısını azaltacak ve oyun performansınızı arttıracaktır.
Bir yazının daha sonuna geldik sevgili Wprehberim okuyucuları umarım fps sorununun biraz olsun önüne geçebilmişizdir ve sizler de oyunlarda fps arttırma amacınıza ulaşmışsınızdır.👊